Každý obraz i plakát si zaslouží svůj rám. Ten poslouží jako ochrana obrazu, praktický komponent k zavěšení nebo umístění do prostoru, a také jako designový prvek, který umělecké dílo ještě vylepší.

Nejsme specialisté a určitě doporučujeme využít služeb odborníka na rámování, pokud si ale chcete poradit sami, nebo máte omezený rozpočet, dáme vám pár tipů jak si jeden z našich plakátů doma jednoduše a stylově zarámovat.

Správný formát

Samozřejmě základem je vybrat rám, který bude pasovat k velikosti obrazu. Na našem webu najdete klasické formáty plakátů A3, A4 a A5. Je možné, že najdete rám, který se vám bude líbit a nebude přesně odpovídat. To ale vůbec nevadí, dá se improvizovat.

Například velmi často se setkáte s rámy o velikost 30 x 40 cm, delší strana je tedy o 2 cm kratší než formát A3. Vůbec nic se nestane, když náš plakát zastřihnete z obou stran, ideálně trochu více z horní strany. Ani to nepůjde poznat, díky bílému pozadí. Dejte si ale pozor a nejdříve si vše vyměřte.

Tento postup jsme zvolili, když jsme potřebovali koupit levnější rám na focení obrazů a v tu chvíli jsme měli k dispozici pouze rozměr 30x40 cm.
Materiál a barva

Sami rozhodně doporučujeme dřevěný rám s jemnější, neutrální barvou dřeva, protože se skvěle hodí k našim přírodním akvarelovým motivům a krásně ladí k pokojovým rostlinám.

Záleží ale na osobním vkusu a k vodovým barvám, zvlášť k těm výraznějším, se skvěle hodí i rámy pastelové. Dobře vypadá i když vyberete jednu z barev motivu plakátu a s ní rám sladíte.

Je velmi vhodné, když materiál a barva rámu ladí s vaším interiérem a navzájem se nepřebíjí. Pokud vyznáváte spíše minimalistický styl, nebo máte v domácnosti více skleněných prvků, nebojte se sáhnout po skleněném clip rámu.

Pasparta a „zapuštění“

Většina rámů obsahuje paspartu, tedy obvykle kartonový výřez umístěný mezi obraz a sklo, který ohraničí obraz a vytvoří negativní prostor. V některých případech se pasparta určitě hodí, dá uměleckému dílu prostor „dýchat“ a zvláště u menších, jednoduchých maleb je dokáže opticky zvýraznit.

My osobně upřednostňujeme paspartu nepoužívat, pokud je pozadí plakátu čistě bílé, ale jak už bylo řečeno dříve, záleží na každém z vás.

Na fotkách níže si můžete prohlédnout, jak stejný motiv může pokaždé působit trochu jinak jen díky typu rámu, použití pasparty a využití zapuštění, které některé rámy nabízejí.Přírodní světle hnědý rám bez pasparty
Přírodní světle hnědý rám se "zapuštěním" vytvářející 3D efekt
Přírodní a bílý rám s paspartou. V tomto případě použijte větší formát rámu oproti plakátu. Na fotce je rám A3 a plakát A4Rám nesmí odvádět pozornost od plakátu a zároveň by měl být umístěn tak, aby doplňoval interiér. Ale hlavně by vám dohromady s našimi motivy měl doma dělat radost, protože o tom to celé je 😊

Tak hodně štěstí s rámováním a mějte se krásně.

Pepa z Lesee