Krásný páteční den na začátku července jsme se rozhodli využít pro návštěvu Bartošovic. Nejdříve jsme se z centra vydali prozkoumat nádhernou krajinu Poodří po zámecké naučné stezce, hlavním programem dne byla ale návštěva Záchranné stanice a Domu přírody Poodří. Na provoz záchranné stanice se díky vaším objednávkám snažíme přispívat, a tak jsme její provoz chtěli vidět na vlastní oči.

Pokud se rozhodnete navštívit pouze Záchrannou stanici a Dům přírody Poodří, menší parkoviště se nachází přímo tam. My jsme zaparkovali na velkém neplaceném parkovišti v centru Bartošovic u fotbalového hřiště, které je od Domu přírody jen pár kroků.

Zámecká naučná stezka, na kterou jsme z parkoviště zamířili je dlouhá přibližně 5 km a má celkem 12 zastavení s informačními tabulemi. U některých najdete i posezení a odpadkové koše.


První zastávkou naší procházky byl zámecký park, kde roste Josefínin platan, který je 180 let starý a nejmohutnější v ČR. Žádná fotka ani video nedokáže zachytit jeho velikost, musí se jednoduše vidět na vlastní oči. Naproti východu z parku nás potom na komíně překvapila rozverná čapí rodinka. A nebyli to poslední čápi, které jsme ten den viděli.

Od zámku jsme se vydali na okraj obce, krajina se před námi otevřela, zbarvila do zlata a drobné obilné klasy nám předvedly taneční představení v lehkém letním vánku. Stín nám přitom poskytovala alej topolů. Stezka se najednou stočila mezi pole a dovedla nás po malé pěšince až k divokému jablečnému sadu. Jen jsme si představili, jak nádherně tady musí být na jaře, když jsou stromy v plném květu.

Co se týče technické stránky, stezka je místy sice značená, značky jsou ovšem často špatně viditelné, vybledlé a na některých podstatných křižovatkách naprosto chybí. Doporučujeme proto mít po ruce například mapy.cz.

Když jsme se od sadu probojovali skrz roj komárů v mokřadech k rybníkům, pohltil nás takový pocit klidu, že jsme zapomněli na všechna svědivá bodnutí (doporučujeme s sebou vzít repelent 😉 ) . Člověk by u rybníků mohl sedět celý den a pozorovat zdejší život – racky radostně poletující nad hlavou, kachní rodiny klidně plující po hladině nebo hnízdící labutě v zákoutích za rákosím. Kvůli našemu plánu jsme se po chvíli ale museli vydat dál.


Kolem mlýnu, který je dnes prohlášen za kulturní technickou památku, jsme došli k ž k Občerstvení U Rybníku, které nabízí především rybí speciality. My osobně jsme tam nezavítali, ale podle recenzí a počtu zaparkovaných aut i kol, určitě bude stát za návštěvu. Stezka poté pokračuje skrz obec až k záchranné stanici, což byla naše cílová destinace.


Záchranná stanice živočichů slouží jako nemocnice pro divoká zvířata již od roku 1983, je tak nejstarší svého charakteru ve střední Evropě. Součástí stanice je návštěvnické středisko Dům přírody Poodří. Hned po vstupu do areálu jsme byli okouzleni. Předzahrádka domu byla barevná a živá. Kromě rozkvetlých záhonků tady najdete i dřevěné sochy nebo hmyzí hotel.

Zašli jsme si koupit vstupenku, prošli jsme si interiér, ve kterém najdete výstavu zaměřenou právě na přírodu Poodří, a poté jsme venku na lavičce čekali na průvodkyni, která nás zavedla do expozice živých zvířat. Velmi zajímavé komentované prohlídky během prázdnin začínají každou hodinu mezi 10 a 16 hodinou a jsou zaměřené na více než 30 druhů živočichů – zejména ptáků. Jde o trvale hendikepované jedince, které nelze vypustit do přírody. Záchranná stanice samozřejmě nepřijímá jen ptactvo, na prohlídce jsme měli možnost vidět rozverné veverky, vydru nebo malou srnečku, která dělala společnost hnízdícím čápům. Zařízení každý rok poskytne azyl i velkému počtu mláďat ježků nebo zajíců.

 

Na tomto místě se na vás obracíme s prosbou. Na Doniu totiž právě probíhá sbírka pro zlepšení podmínek zvířat v nouzi. Více informací o sbírce a jejím účelu najdete ZDE.

 

Po prohlídce už bylo na čase vyrazit zpátky domů. Určitě to nebyla naše poslední návštěva Bartošovic, moc rádi se sem zase vrátíme.

 

Přejeme vám krásný zbytek léta.

Nela a Pepa z Lesee