Inspirace a plánování

První krok je vždy stejný, musím vybrat motiv, který namaluji. Nejde jen o to zvolit si zvíře nebo rostlinu, ale i o určení kompozice a stylu provedení malby. V některých případech mám o kompozici jasnou představu, často se ale stává, že si celý motiv musím načrtnout vícekrát, než jsem spokojený.

Pojďte se se mnou v tomto článku podívat, jak vznikl náš motiv s ježkem. Když jsem si začal pohrávat s myšlenkou namalovat ježka, bylo to proto, že jsem si vzpomněl na své dospívání, kdy jsme ty malé pichlavé kuličky nacházeli schoulené na louce pod sušícím se senem. Hned jsem mněl v hlavě jasnou vizi, jak chci, aby výsledný obrázek vypadal.

Následuje hledání předlohy. Pokud chci, aby obrázek vypadal dobře, se správnými proporcemi, musím si najít předlohu. Většinou zkombinuji více obrázků, které se mi líbí a trochu si je poupravím podle sebe a původní myšlenky, kterou mám v hlavě. Můj tip pro ty z vás, kdo malujete, je web Unsplash.com, kde najdete spoustu kvalitních obrázků a můžete je použít jako předlohu i tak jak jsou.zdroj: Unsplash.com


Příprava na malování

Aby byl výsledek co nejlepší, používám na malování kvalitní akvarelový papír. Já osobně preferuji Fabriano Artistico s gramáží 300 g v roli. Tím, že je papír dodáván v roli, můžu si ho nařezat na požadovaný rozměr a přilepit k podložce páskou, aby se po navlhčení moc nekroutil a nepohyboval.

Poslední a velmi důležitý krok před tím, než chytnu do ruky štětec, je lehce tužkou načrtnout základní proporce.Malování

A teď to hlavní! Ponoření se do kreativního procesu. Míchání barev a realizace prvotního nápadu, který se mi zrodil v hlavě je úžasný pocit a zároveň i relax. Trvalo spoustu hodin malování během několika let, než jsem začal být se svými výtvory spokojený, ale přesto jsou dny kdy něco pokazím a ptám se sám sebe, jestli to za to vůbec stojí. Pokud se věnujete nějaké kreativní činnosti určitě to znáte, ale věřím, že právě to nás posouvá v tvorbě dál. 

Nejraději pracuji s akvarelovými barvami, protože umožňují variabilitu a volnost. Jemné detaily a přesné tahy štětcem, nebo rozpité přechody, při kterých si barvy samy hledají svou cestu na papíře.

Co se týče technické stránky malby, velmi se mi osvědčily vodovky Nevskaya Palitra White Nights. Nabízí krásné barvy a skvělý poměr mezi kvalitou a cenou. Někdy přidám i trochu akrylu, rád požívám ty od Koh-I-Noor.


 
Editace a tisk

Finální fáze zahrnuje scanování obrázku do PC a editaci v grafickém programu tak, aby se výsledný plakát co nevíce blížil originálu. Jelikož na tisk používáme i speciální grafické papíry, musím barvy u každého motivu editovat zvlášť. No a pak už stačí plakát jen vytisknout.

A voilà! Ježeček je na světě. K dispozici jako plakát nebo pohlednice.

mějte se krásně, Pepa z Lesee :)